Дописници МКДКултураКултура.ПорталОпштествоОпштински вести

Џоломарите бркаат лоши духови во Тиквешко

Џоломарите или маскираните мажи, традиционално на овој ден со ритуал бркаат лоши духови и прават место за доброто и бериќетот. Така е секоја година во повеќе села во Тиквешко, Бегниште, Ресава, Дреново, Сопот, Корешница и други.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close