0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Ќучук: Да се искористат сите можности да се воспостави доверба, се зависи од двете страни

Да бидеме искрени едни со други, да ги смириме стравовите на двете страни,  тоа се однесува и за Скопје и за Софија. Само така може да има доверба. Ние имаме силна потреба да се вратиме во зоната на довербата, да го преиспитаме она што ни се случувало во минатото, но со една единствена идеја да тргнеме кон иднината која треба да не води кон ЕУ. Младите поколенија нема да ни простат за ваквиот историски пропуст. Јас сметам и уверен сум дека нерешавањето на билатералниот спор меѓу Бугарија и Северна Македонија го успорува целиот Западен Балкан, рече Ќучук.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close