ОпштествоОпштински вестиСкопјеХроникаХроника.Портал

Ѓорѓиевски: За опожарените во зградата во Бирарија парична помош и привремено сместување ако е потребно

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, кој денеска пристигна пред зградата во населбата Бирарија каде што избувна пожар, информираше дека на жената во чиј стан се случила несреќата, ќе и биде обезбедено сместување доколку нема каде да се смести, и ќе и се додели еднократна парична помош.

Скопје, 26 ноември 2021 (МИА) – Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, кој денеска пристигна пред зградата во населбата Бирарија каде што избувна пожар, информираше дека на жената во чиј стан се случила несреќата, ќе и биде обезбедено сместување доколку нема каде да се смести и ќе и се додели еднократна парична помош.

Како што соопштија општинските власти, се работи за жена која била во станот каде што избил пожарот и девојка од станот над неа која вдишала поголема количина на чад.

-Се надевам дека се работи за полесни повреди и дека двете брзо ќе се опорават, истакна градоначалникот Ѓорѓиевски.

Додаде дека ако жената во чиј стан настанал пожарот во моментов нема каде да се смести, ќе и биде обезбедено сместување, и од страна на Општина Кисела Вода ќе и биде доделена еднократна парична помош.

-За жал вакви немили настани се случуваат, но најважно е да нема човечки жртви и штетата да е што помала. А ние, како локална самоуправа сме тука да излеземе како поддршка во овие први моменти, кога е најтешко, изјави градоначалникот Ѓорѓиевски.бт/лв/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close