0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталОпштествоПолитика

Ѓоргиев: Изјавата за бришење на придавката „бугарски“ од фашистички окупатор е порака за разговори за историско помирување

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на макдонскиот тим во заедничката македонско - бугарска Комисија за историски и образовни прашања, смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев за бришење на придавката бугарски од фашистички окупатор на спомениците и во учебниците, е порака до Бугарија дека за историско помирување помеѓу двата народа треба да се разговара. Според Ѓоргиев, вистинските зборови се „простување, но не заборавање“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close