0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДМИА ИстражуваОпштествоОпштински вестиСторија

Штипјанецот Љупчо Георгиевски-Џими над половина век низ македонските и светски планини

Планината се сака, но и треба да си подготвен за неа, порача еден од основоположниците на Планинарското друштво „Лисец“ од Штип, Љупчо Ѓеоргиевски-Џими. Тој со ова друштво е цели 52 години, поточно од 1969 година, кога било формирано. Смета дека пандемијата изминатите две години го направи планинарството да биде помодарство, ги натера луѓето да почнат со рекреирање во  планина, но, како што вели тој, некако го правеа  неподготвено и хаотично, па имаше случаи, кога се губеа и низ планинските предели. Токму ова му било предизвик, да ја напише книгата „Планинарска школа“, со цел да помогне,

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close