0_Спорт.ПорталСпортСпорт.СлајдерФудбал

Шпанија го доживеа првиот пораз на домашен терен на официјални натпревари од 2003 година

Шпанската фудбалска репрезентација синоќа во Сарагоса загуби од Швајцарија со 2:1 во натпревароод групната фаза од Лигата на нации.

Сарагоса, 25 септември 2022 (МИА) – Шпанската фудбалска репрезентација синоќа во Сарагоса загуби од Швајцарија со 2:1 во натпревар од групната фаза од Лигата на нации.

Како што е наведено на официјалната веб-страница на УЕФА, Шпанците го претрпеа првиот пораз на домашен терен во официјални натпревари од 2003 година. Претходниот нивни пораз беше на 7 мај од Грција (0:1) во квалификациите за Европското првенство 2004 година.

Во групата 2 од А-дивизијата, првото место го зазема Португалија со 10 бода, Шпанија е втора со осум, на третото е Швајцарија со шест, последна е Чешка со четири бода.

До крајот на групната фаза останува уште едно коло во кое Шпанија ќе игра со Португалија, а Швајцарија со Чешка. Овие средби се закажани за 27 септември. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close