0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталИнтервјуМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваОпштество

Шаља-Плавјанска за МИА: За да го подобриме квалитетот на живот, мора да инвестираме во човечки капитал и инклузивни општества

Соочени со демографска „криза“, државите во Европа, вклучувајќи ја и нашата, мора да се подготват да ги ублажат потенцијалните негативни ефекти, да ги искористат постоечките можности и да создадат нови. Можности се во остварување на економски раст што произлегува од искористување на потенцијалот на луѓе на работоспособна возраст, преку намалување на бројот на издржувани лица. Клучно е да се влијае на отстранување на причините кои влијаат на чувството на несигурност за иднината. Тоа значи да се обезбеди почитување на правата на луѓето и на правото на избор, но и решенија поврзани со подобрување на условите во образованието, здравството, пазарот на труд, доброто владеење и политичкото учество, зајакнувањето на системите за социјална заштита.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close