0_Web_Насловна-слајдерБизнис.СлајдерЕвропаСвет.Слајдер

Членките на ЕУ постигнаа договор за нова рунда санкции против Русија

Земјите-членки на Европската унија денеска постигнаа договор за уште една рунда санкции против Русија поради нејзината агресија врз Украина, соопшти чешкото претседателство со ЕУ.

Прага, 5 октомври 2022 (МИА) – Земјите-членки на Европската унија денеска постигнаа договор за уште една рунда санкции против Русија поради нејзината агресија врз Украина, соопшти чешкото претседателство со ЕУ.

„Амбасадорите постигнаа политички договор за нови санкции против Русија – силен одговор на ЕУ на илегалната анексија на Путин на украинските територии“, објави чешкото претседателство на Твитер. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close