ЕвропаРуско-украинска кризаСвет.Слајдер

Чешка нема да издава визи на Русите кои сакаат да избегнат мобилизација

„Разбирам дека Русите бегаат од сè поочајните одлуки донесени од Путин. Но, оние кои бегаат од својата земја затоа што не сакаат да ја исполнат обврската што им е наметната од сопствената земја, не ги исполнуваат критериумите за добивање хуманитарна виза“, изјави чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close