0_Web_АктуелноБалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Четворица поранешни припадници на српската СДБ виновни и осудени за убиството на новинарот Славко Чурувија

Судскиот совет на Специјалниот суд на Србија на повторното судење ги прогласи за виновни поранешните членови на Службата за државна безбедност (СДБ) Радомир Марковиќ, Милан Радоњиќ, Ратко Ромиќ и Мирослав Курак за убиството на новинарот и издавач Славко Чурувија. Судот ги осуди Радомир Марковиќ и Милан Радоњиќ на 30 години затвор, а Ратко Ромиќ и Мирослав Курак на 20 години затвор, јави дописникот на МИА од Белград.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close