БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Црногорската влада преку комисија ќе преговара со четирите регистрирани епархии на СПЦ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ посочи дека договорот треба да се склучи со Српската православна црква, која ја претставуваат четири епархии во Црна Гора. -Истото ќе го направиме и со СПЦ. Културните добра се заштитени со закон и ништо што не е предвидено во законот нема да стои во договорот. Граѓаните можат да бидат спокојни, како што можеа и порано да бидат мирни, но ние ги мамиме дека нивните манастири и цркви ќе завршат на друго место. Не, тоа се нашите културни добра, рече црногорскиот премиер.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close