БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

Процените се дека со вакцината, до 11  октомври избегнавме околу 8.400 смртни случаи. Ова, практично, значи дека без вакцинацијата ќе имавме 8.400 смртни случаи повеќе, истакна професорот епидемиолог и член на Комисијата на експерти во Министерството за здравство на Грција Сотирис Циодрас, соопштувајќи ги резултатите од анализата на програмата за вакцинација во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close