Граѓански секторЛокални избори 2021

Цивил: Изборниот процес досега се одвива во мирна и демократска атмосфера

Изборниот процес во целост до последниот ден на предизборната кампањата се одвива генерално мирно и во демократска атосфера во рамки кои се определени во Уставот и Изборниот законик, оцени денеска граѓанската организација Цивил. Сепак од Цивил посочија дека имаат забелешки на повеќе аспекти од овој процес, кои пред се се однесуваат на законската регулатива, на остро изразена родова нееднаквост, помало време за непарламентарните партии и независните кандидати, повреда на право на глас на болните од Ковид-19...

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close