0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Халанд ги прифати личните услови од Сити, останува да се заокружи трансферот со Борусија и Рајола

Норвешкиот фудбалски репрезентативец Ерлинг Халанд се согласи да се пресели во Манчестер сити. Според „The ​​Athletic“, страните ги договориле првите детали за личните услови на фудбалерот.

Лондон, 19 април 2022 (МИА) – Норвешкиот фудбалски репрезентативец Ерлинг Халанд се согласи да се пресели во Манчестер сити. Според „The ​​Athletic“, страните ги договориле првите детали за личните услови на фудбалерот.

Англискиот клуб сега треба да се договори со Борусија Дортмунд за висината на трансферот, како и да се договори за провизијата на застапникот на фудбалерот, агентот Мино Рајола.

Претходно беше објавено дека договорот на Халанд со Сити ќе биде на пет години, а неговата плата ќе изнесува 500.000 фунти неделно.

Ако овој трансфер се реализира, Халанд ќе стане најплатениот играч во Премиер лигата и ќе го надмине играчот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Брујне, кој заработува 385.000 неделно.

„Дејли мејл“ пишува дека „граѓаните“ ќе платат отплата од 63 милиони фунти (76 милиони евра) за Халанд и ако се оди според планот, трансферот ќе биде финализиран во наредните недели. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close