0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Фјури го нокаутира Вајлдер и ја одбрани титулата светски шампион

Британскиот боксер Тајсон Фјури ноќеска во Лас Вегас го победи Американецот Деонтеј Вајлдер со нокаут.

Лас Вегас, 10 октомври 2021 (МИА) – Британскиот боксер Тајсон Фјури ноќеска во Лас Вегас го победи Американецот Деонтеј Вајлдер со нокаут.

Борбата за титулата во тешка категорија верзија „ВБЦ“ заврши во 11. рунда. Британскиот боксер по втор пат го совлада Вајлдер и ја одбрани титулата.

Триесет и тригодишниот Фјури, досега има 31 победа и само еден нерешен меч.

Од друга страна, 35-годишниот Вајлдер го претрпе вториот пораз, има 42 победи и еден нерешен дуел. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close