0_Македонија.ПорталДописници МКДСторија

Фризер им дава душа на лејките

Необично е хобито на кавадарчанецот Звонко Спасовски. Навечер, фризерските ножички ги заменува со вжештен метален предмет пирограф, со чија помош исцртува и прави најразлични шари врз исушените лејки. Во последно време, од лејките најчесто прави украсни ламби со светлина која воодушевува и никого не остава рамнодушен. Во изјава за МИА, за оние што не знаат, тој појасни дека лејка е плод од растение од родот на тиквите и вообичаено во минатото се користела за давање вода или храна на добиток, но и за украс. Со неговите декорации, на секоја лејка, тој и дава дополнителна мистерија. Прецизно, креативно и уникатно.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close