СпортСпорт.СлајдерФудбал

Франција и Германија во полуфиналето од женското УЕФА ЕУРО 2022

Победниците од овој натпревар, што се игра денеска од 21 часот во Милтон Кејнс ќе се пласираат во финалето од ЕВРО 2022.

Лондон, 27 јули 2022 (МИА) – Женската фудбалска репрезентација на Франција вечерва ќе со соочи со Германија во полуфиналето од УЕФА ЕВРО 2022 година.

Победниците од овој натпревар, што се игра денеска од 21 часот во Милтон Кејнс ќе се пласираат во финалето од ЕВРО 2022.

Подобриот од Франција и Германија во недела на Вембли ќе се соочи со домаќинот Англија кој вчера ја совлада Шведска со 4-0.

Германките досега имаат освоено осум финалиња на ова натпреварување, додека Франција се бори за својата прва голема меѓународна чест. ар/сп/

Таг
Back to top button
Close
Close