Посетете ја новата веб страна на МИА
0_Спорт.ПорталСпортСпорт.СлајдерФудбал

Флик нема да добие отказ од германската репрезентација поради довербата на ДФБ

Селекторот на Германија, Ханс Дитер Флик, ќе ја задржи функцијата во националниот тим.

Берлин, 4 декември 2022 (МИА) – Селекторот на Германија, Ханс Дитер Флик, ќе ја задржи функцијата во националниот тим.

Како што објави „Sport1.de“, прашањето за оставката на 57-годишниот стручњак не се разговара и покрај елиминацијата на германската репрезентација од плејофот на Светското првенство.

Членовите на извршниот комитет на Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) се уште му веруваат на Флик. Селекторот е високо ценет и од многу играчи на репрезентацијата.

Се истакнува дека претседателот на ДФБ Бернд Нојендорф очекува Флик да го анализира настапот на германската репрезентација на Светското првенство во 2022 година и да даде предлози за решавање на проблемите за домашното ЕУРО 2024 година. Следната недела ќе се одржи состанок во Франкфурт на кој ќе учествуваат челниците на Флик и ДФБ.

Репрезентацијата на Германија заврши на третото место во групата Е на Светското првенство и не се пласира во осминафиналето. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close