0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталДописници СветРепортажа

Фестивалот „ЛилаЛо“ и лилањето во Лозница, спој на традиција и атрактивна туристичка понуда

Големиот српски филолог, преродбеник и реформатор на кирилицата Вук Караџиќ има запишано дека „Лилите се она што се лупи од кора од бреза или цреша, а бидејќи лилата има смола и може да гори како светло“. Затоа и обичајот на лилање е запишан во националниот регистар на нематеријалното културно наследство на Србија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close