0_Web_АктуелноБалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Уставниот суд на БиХ одлучува дали Додик ќе биде прогласен за „неспособен за извршување на функцијата“

Министерот додава во барањето дека последните најави на Додик, „кои ги имаат сите елементи на планиран и целен напад врз уставниот и правниот поредок на Босна и Херцеговина, се јасен показател дека членот на Претседателството на БиХ постапува неуставно“, иако пред преземањето на функцијата се обврзал, меѓу другото, дека совесно ќе ја извршува својата должност , ќе го почитува Уставот на Босна и Херцеговина и ќе го спроведува Општиот рамковен договор за мир и неговите анекси во целост.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close