Посетете ја новата веб страна на МИА
0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Усвоена годишната Програма за работа на Владата – економски раст и успешни преговори со ЕУ меѓу приоритетите

Стратешки приоритети, како што наведува Владата, се и обезбедување на владеење на правото и независност на правосудството, подигнување на квалитетот на образованието достапно за сите, согласно побарувачката на пазарот на трудот, развој и унапредување на културата и спортот, професионална и ефикасна јавна администрација, поддржана со интензивна дигитализација, оптимална структура и иновативни процеси и техники, целосно спроведување на Охридскиот рамковен договор, градење на граѓанска држава со етничка и социјална кохезија врз принципите на меѓусебна толеранција и почитување.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close