ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Унгарија го повика украинскиот амбасадор поради спорот околу договорот на Будимпешта со Газпром

Амбасадорот на Украина беше повикан во Министерството за надворешни работи на Унгарија во врска со постапките на Киев во однос на договорот што Будимпешта го склучи со руската државна корпорација „Газпром“. Ова се наведува во изјавата на унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, објавена на неговата Фејсбук страница.

Back to top button
Close
Close