АБНА

Тркалезна маса: Тенденции, проблеми и политики поврзани со Националниот собор на народното творештво во Копривштица

Форумот е создаден 24 години пред препораките на УНЕСКО од 1989 година за заштита на нематеријалното наследство, истакна проф. Лозанка Пејчева од ИЕФЕМ-БАН. Таа ги опиша чекорите за внесување на Националниот собор на народното творештво во Копривштица во Регистарот на добри практики за заштита на нематеријалното културно наследство на УНЕСКО.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close