0_Web_АктуелноДописници МКДКултураКултура.ПорталКултура.СлајдерСторија

Триесет години музика, уметност, вознес и восхит на „Интерфест“ во Битола

Да живее музиката! Да живее уметноста! Добре дојдовте на „Интерфест“ во Битола! Со овие зборови во далечната 1992 година беше поздравена публиката на првото издание на Интернационалниот фестивал на музика, драмска и балетска уметност „Интерфест“. Желбата на брачната двојка, професорите Милица Шперовиќ Рибарски и Кирил Рибарски, беше исполнета, и таа се совпадна со желбата на битолчани, кои три децении се домаќини на уметниците од светот.

Back to top button
Close
Close