0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Тренчевска: Градење систем што гарантира постојан раст на платите во јавниот сектор е решение на долг рок

Од 2017 година наваму социјалниот дијалог е еден од приоритетите на Владата и секоја политика која што го допира правото од работен однос мора да помине низ дијалог. Сведоци сме дека во минатото голем број на политики кои што го допираат правото од работен однос се носеа надвор од социјален дијалог и од сослушување на работодавачите и работниците за кого овие политики се наменети, соопшти вечерва министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close