0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик во корист на помалите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник Павле Трајанов денеска до Уставниот суд достави иницијатива со која бара укинување на одредби од Изборниот законик со кои, како што рече тој, им се овозможува системска или монополска положба на четири партии - СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса на Албанците, при изборни процеси.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close