0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталИнтервјуКултураКултура.ПорталМИА ИстражуваОпштество

Тољај за МИА: Фолклорната традиција е ДНК на една нација

Фолклорната традиција е ДНК на нацијата. Имаме многу талентирана, интелигентна и заинтересирана младина за сите области, било да е тоа за класичната музика, фолклорот или народните ора, вели во интервју за МИА директорот на Ансамблот за албански народни песни и ора во земјава Шкодран Тољај. Ансамблот денеска во Домот на културата во Битола ќе одржи концерт по повод Денот на албанската азбука, а на 28 овој месец во Скопје концерт по повод Денот на албанското знаме.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close