0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници МКДМакедонија.СлајдерПолитика

Теговски: Решение за проблемот со ветата во ЕУ е укинување на едногласното одлучување

Излезот е во менување на правилата на ЕУ и укинување на ветото како начин на одлучување. Само тогаш кога земјите членки не ќе може да поставуваат вето на прашањата и одлуките на надворешната политика, може да се очекува решение. Да не заборавиме дека во последните недели канцеларот Шолц и францускиот претседател Макрон веќе отворено зборуваат на таа тема, за потребата ветото да се укине. Но, да не се залажуваме, тоа е долг процес, рече Теговски.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close