0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталМИА ИстражуваОпштествоСторија

Талентираниот Или Морина сака да биде добар математичар и да работи за НАСА, но најголем проблем е недостигот на институции за талентирани деца

Тринаесет годишниот Или Морина кој има посебен талент за математика уште од рана возраст почнал да постигнува одлични резултати на локални и регионални натпревари, каде што освоил прво место на Државниот натпревар за математика, а на регионалната олимпијада во Призрен, Косово, каде што имало деца на поголема возраст од него, успеал да влезе меѓу најдобрите 15. Неговата мајка, Имране Рамадани Морина, во разговор за МИА вели дека работата со талентирани деца, освен гордоста, носи и голема одговорност со себе и дека за неа најголем проблем е што нема институционална поддршка за талентираните деца.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close