0_Web_АктуелноСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Судан има драматичен недостиг на храна поради намалувањето на хуманитарната помош

Вака алармантната ситуација во Судан настана откако Светската програма за храна (WFP) на Обединетите нации, поради недостиг на средства, ги прекина програмите за рационализирање на храната во многу делови на земјата. Телото на ОН во јуни соопшти дека се недостигаат околу 426 милиони долари за продолжување на дистрибуцијата на храна, но таа помош не пристигнала бидејќи меѓународната заедница се фокусирала на други кризи кои се преклопуваат, вклучително и војната во Украина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close