Граѓански сектор

ССМ бара законско решение минималтата плата да не смее да биде под 60 проценти од просечната

Сојузот на синдикатите на Македонија бара минималната плата да изнесува најмалку во висина од 60 отсто од просечната плата, а наредниот период треба да се размислува и за промена на законското решение со кое ќе се спречи минималната плата да изнесува под овој просек, како и да се предвиди решение со кое и останатите плати ќе го следат растот на минималната плата преку што многу лесно ќе има зголемување и на просечната плата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close