БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Србија прва во Европа ќе го набави лекот молнупиравир, а лекот сотровимаб веќе е во употреба

Директорката на Републичкиот фонд за здравствено осигурување на Србија (РФЗО), Сања Радојевиќ Шкодриќ, денеска изјави дека 50.000 лекови против Ковид-19 молнупиравир, на компанијата МСД, ќе пристигнат во Србија во јануари и дека цената на новиот лек сотровимаб, што почна да се применува во Србија пред неколку дена изнесува 4.000 долари, јави дописникот на МИА од Белград

Back to top button
Close
Close