0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт

Спортистите од САД нема да ги носат своите мобилни телефони на Олимпијадата во Пекинг

Олимпискиот комитет на САД ги повика членовите на својата делегација на Игрите во 2022 година да не ги носат своите лични мобилни уреди во Пекинг и наместо тоа да користат евтини „телефони за еднократна употреба“ кои можат да се користат за контакт со семејството и да се фрлат кога ќе се вратат дома.

Вашингтон, 23 јануари 2022 (МИА) – Олимпискиот комитет на САД ги повика членовите на својата делегација на Игрите во 2022 година да не ги носат своите лични мобилни уреди во Пекинг и наместо тоа да користат евтини „телефони за еднократна употреба“ кои можат да се користат за контакт со семејството и да се фрлат кога ќе се вратат дома.

Според „Wall Street Journal“, во Кина, гаџетите може тајно да се хакираат со помош на апликацијата My2022 – од сите гости на Олимпијадата се бара да ја инсталираат за цели против КОВИД.

Во исто време, следењето, прислушувањето и кражбата на идентитет наводно може да продолжат и по завршувањето на Игрите. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close