БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Со воена парада во Солун, одбележан националниот празник на Грција

Со традиционалните паради, воена во Солун и на учениците во останатите грчки градови, со публика, но под специјални протоколи поради пандемијата, во Грција се одбележа националниот празник 28 октомври, денот ОХИ (Не), односно негативниот одговор на Грција на ултиматумот од Италија во 1940 година, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close