0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Сојуз на здруженија на дијабетичари: Да се ослободат од работни и училишни обврски хронично болните, а особено дијабетичарите

Сојузот на здруженија на дијабетичари соопшти дека денеска поднеле барање до Владата преку Министерството за здравство и Кризниот штаб за спречување на ширење на пандемијата со Ковид-19, да се донесат превентивни мерки за ослободување од работни и училишни обврски на сите хронично болни, особено на лица со дијабетес тип 1, дијабетес тип 2 кои примаат инсулин и имаат компликации од дијабетес, во рок до 14 дена со одобрение од надлежен специјалист и еднокриниолог или дијабетолог, по барање на самото лице.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close