0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Сочувство од челниците на ЕУ за автобуската несреќа што однесе 46 животи

Претседателите на Европскиот парламент, Совет и Европската комисија изразија сочувство по автобуската несреќа која однесе 46 животи во Бугарија.

Брисел, 23 ноември 2021 (МИА) – Претседателите на Европскиот парламент, Совет и Европската комисија изразија сочувство по автобуската несреќа која однесе 46 животи во Бугарија.

– Ужасно дознаваме дека најмалку 45 лица, од кои дванаесет деца, загинаа во автобуска несреќа во Бугарија ноќеска. Изразуваме искрено сочувство и посакуваме сила на нивните семејства и пријатели. Нашите мисли се со Бугарија и Северна Македонија на овој трагичен ден, објави претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли.

Претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен, исто така изрази сочувство за семејствата и блиските на починатите во несреќата и им посака брзо закрепнување на повредените.

– ЕУ е солидарна со вас во овие ужасни времиња, напиша таа.

Шарл Мишел, претседателот на Европскиот Совет, порача дека ЕУ е подготвена да испрати помош на секаков можен начин.

– Нашите мисли се со жртвите на ужасната несреќа во Бугарија, нивните семејства и сите работници во првите редови, напиша Мишел на Твитер. тм/нд/

Таг
Back to top button
Close
Close