0_Инфопакет.ПорталОпштествоСостојба на патиштата

Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно влажни коловози, информира АМСМ.

Скопје, 4 декември 2021 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно влажни коловози, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Автомотосојузот препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. хс/

Back to top button
Close
Close