0_Инфопакет.ПорталВременска прогнозаИнфопакет

Сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност

Скопје, 24 мај 2022 (МИА) – Времето ќе биде сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 15, а максималната ќе достигне од 26 до 32 степени. УВ=8

Во Скопје, сончево и топло од пладневните часови во делови од котлината ќе има појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне до 31 степен.

Во следните денови ќе се задржи топло со максимални температури малку над просекот за овој период од годината. Во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, со грмежи и засилен ветер и со услови за појава на град, понекаде и во форма на невреме.

Back to top button
Close
Close