0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидеоЕкономијаМакедонија.СлајдерОпштество

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – 15 проценти ќе се зголемат платите од септември

По неколкучасовни преговори со посредство на медијатор вечерва Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) ги усогласија ставовите и се договорија платите на вработените во образованието од септември да се зголемат за 15 проценти и да нема кратење на платите за периодот додека траеше штрајкот. Истото ќе важи и за вработените во градинките.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close