0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

СМЈ: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на македонскиот јазик

Точките поврзани со статусот на македонскиот јазик покажуваат дека самостојноста и оригиналноста на македонскиот јазик се испочитувани и дека македонскиот јазик станува еден од официјалните јазици во Европската Унија, констатира Советот за македонски јазик (СМЈ), кој денеска на  вонредна седница го разгледал официјалниот предлог кој Владата го објави вчера на својата  веб-страница.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close