0_Web_АктуелноБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Скопје и Белград ќе инвестираат во железничката инфраструктура на Коридорот 10

Премиерите на Северна Македонија и на Србија Димитар Ковачевски и Ана Брнабиќ денеска најавија модернизација на железничката пруга долж Коридорот 10. Македонскиот премиер Ковачевски истакна дека мора да се инвестира во железничката инфраструктура на Коридорот 10 заради зголемување на капацитетот и зголемување на брзините на транспорт. Брнабиќ, пак, потенцира дека еден од следните приоритети на српската Влада е брза железница од Белград до границата со Северна Македонија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close