0_Web_АктуелноЕвропаЕвропа.Портал

СЗО препорачува зголемување на акцизата за алкохол во Европа заради борба против ракот

Агенцијата на ОН наведе дека нејзините модел-проекции покажале дека „приближно 10.700 нови случаи на рак и 4.850 смртни случаи поврзани со алкохол може да се избегнат годишно во европскиот регион со двојно зголемување на акцизите за алкохолни пијалоци“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close