СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

СЗО: На Африка ќе и недостигаат околу 500 милиони вакцини

Механизмот Ковакс ги намали предвидувањата за тоа колку вакцини против Ковид-19 ќе бидат испратени во сиромашните земји, така што на Африка ќе и недостигаат околу 500 милиони дози во споредба со глобалната цел од 40 проценти вакцинирани до крајот на годината, соопшти денеска СЗО.

Back to top button
Close
Close