ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Се зголемува бројот на муслимани, православни и на атеисти во Австрија

Верската слика во Австрија последните децении значително се измени. Додека бројот на католиците и протестантите постојано се намалува, бројот на муслиманите и на православците е значително зголемен, а покрај тоа, има се повеќе австриски граѓани кои не припаѓаат на ниту една верска заедница.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close