0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Се воведува европскиот број за итни повици Е-112

Во употреба се воведува европскиот број за итни повици Е-112. Во случај на нерсреќа, граѓаните ќе можат да се јават на овој број и да го пријават настанот. Во исто време, преку координација од Центарот за управување со кризи (ЦУК) ќе се ангажираат сите единици, полицијата, итната медицинска помош и бриадата за противпожарна заштита. Се уште остануваат во функција телефонските броеви 192, 193, 194.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close