Граѓански секторКултураКултура.Портал

Северна Македонија, држава без Археолошки институт

Република Северна Македонија е единствена држава во регионот и во Европа која нема Археолошки институт. Од таа причини според Перо Арџанлиев од Археолошкиот музеј, нашата држава во археолошкиот дел нема публикации. Ова беше нагласено на денешниот форум организиран од Македонскиот национален комитет на Синиот штит на тема „Кражби на музејски предмети и недозволена трговија со културните добра", на кој учествуваше и обвинителката од Основното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Маја Коневска.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close