БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Светски ден на ХИВ/АИДС: Во Косово годинава осуммина новозаболени од СИДА

„Во 2021 година се регистрирани осум случаи со ХИВ инфекција, од нив седум се од заедницата МСМ (односи меѓу мажи) и едно дете под 15- годишна возраст. Косово се вбројува меѓу земјите со ниска преваленција (предоминација) на ХИВ кај севкупното населени и ниска преваленција кај клучното население: мажи кои имаат сексуални односи со мажи (МСМ), лица кои инјектираат дроги (ПИД) и жени сексуални работнички (ФСК). Постоечките податоци потврдуваат дека немаме генерализирана или сконцентрирана епидемија на ХИВ инфекцијата„“, се вели во соопштението.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close