0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталВидео изјаваМакедонија.СлајдерОпштествоХроникаХроника.Портал

Сарафов: Починатите се задушиле, најверојатна причина за несреќата е човечка грешка

Аутопсиите покажуваат дека сите загинати починале од задушување, а не од ударот. Тоа значи дека биле живи во моментот на пожарот. Конечна проценка за причините за несреќата ќе треба да дадат финалните анализи, но водечка верзија во овој момент е човечка грешка – како причина за несреќата, изјави на денешната прес-конференција бугарскиот заменик главен обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов. Разгледани се, но категорично се отфрлени и верзиите за терористички акт и туби со нафта, како можни причини за несреќата.

Back to top button
Close
Close