ОпштествоХроникаХроника.Портал

Санкционирани 41 возило со кои се врши јавен превоз на патници, 16 со неисправни сопирачки

Полицијата спроведе акциска контрола на територија на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци на возила со кои се врши јавен превоз на патници, при што санкционирани се 41 возило, информира Министерството за внатрешни работи.

Скопје, 18 мај 2022 (МИА) – Полицијата спроведе акциска контрола на територија на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци на возила со кои се врши јавен превоз на патници, при што санкционирани се 41 возило, информира Министерството за внатрешни работи.
-Од нив, 16 се санкционирани поради неисправен уред за запирање, 14 поради неисправен уред за управување, како и други видови неисправности, се вели во соопштението.
Од МВР додаваат дека акциските контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за побезбеден сообраќај. ки/дма/

Таг
Back to top button
Close
Close