0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Само бугарските истражни органи можат да споделуваат информации од истрагата за автобуската несреќа, порача Спасовски

Истрагата за сообраќајната несреќа што се случи во Бугарија ја водат бугарските истражни органи и само тие се должни и можат да ги споделуваат информациите од неа. Ние прибираме информации и податоци, кои преку меѓународна правна помош се побарани од нас да ги собереме, меѓутоа додека не заврши истрагата и не се соопштат официјално од органот што ја врши истрагата, ние не можеме да влегуваме со давање информации и податоци, одговори министерот за вантрешни работи Оливер Спасовски на новинарско прашање зошто со јавноста не се споделуваат информациите за истрагата што се води за сообраќајната несреќа што се случи во автобусот на „Беса транс“ во Бугарија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close